Suunnitelma - yhteenveto integroidusta suorasta koulutustoiminnasta valmistelevassa ryhmässä "Hyönteiset". Yhteenveto oppitunnista aiheesta "Hyönteiset" valmisteluryhmässä
Luennon tarkoitus:
- tutustuttaa opiskelijat hyönteisten merkkeihin.
Oppitunnin tavoitteet:
Muodostaa lapsilla yleiskäsityksen hyönteisistä, niiden erityispiirteistä;
- käyttää koulutuksen eriyttämistä ja yksilöllistämistä;
- kasvattaa kunnioitusta ympäröivä luonto;
- kehittää luova mielikuvitus opiskelijat.
Laitteet:
Interaktiivinen taulu, multimediaesitys"Hyönteiset", kuvia hyönteisistä: mehiläinen, perhonen, kovakuoriainen, heinäsirkka, sudenkorento, leppäkerttu; kuusi ympyrää ruskea väri, viisi vihreää, viisi sinistä; applikaatiosarjat (ympyrä mustaa paperia, kaksi puolipyöreää punaista ja valkoista paperia, kuusi pientä mustaa ympyrää, arkki vihreää pahvia, sakset, liima, värillinen paperi, musta huopakynä).
Tuntisuunnitelma:
- Organisaation hetki (1 min)
- Alustava keskustelu (4-5 min). "Sisäänpääsy" oppitunnin aiheeseen.
- Oppitunnin aiheen paljastaminen. (10-12 minuuttia)
- Työskentely oppikirjan kanssa (7-8 min)
- Sovelluksen suoritus (8-10 min)
- Oppitunnin yhteenveto (2 min)
Liikuntaa varten on varattu 2-3 minuuttia oppitunnin aikana.
Luentojen aikana.
1. Organisaation hetki.
Kauan odotettu puhelu soitetaan
Oppitunti alkaa.
Hei kaverit! Istu hiljaa paikoillasi.
2. Alustava keskustelu.
- Rakkaat kaverit, mikä aika vuodesta on nyt (syksy), ja äskettäin se oli ... (lasten vastaukset - kesä). (DIA 1)Kuvittele, että on kesä. Kirkas aurinko paistaa. Ja sinä ja minä päädyimme vihreälle nurmikolle. Täällä Ant Voprosik kutsui meidät. Hänen ystävänsä asuvat täällä.
- Mutta keitä he ovat? Arvaus!
- Täällä on erittäin hauskaa tällä hetkellä. Kuinka monta mehiläistä lentää ympäriinsä kukkivat yrtit(DIA 2). Se tuoksuu hunajalle. Perhoset lentävät kukkien (DIA 3), kimalaisten (DIA 4), ötököiden (DIA 5) surinaa ja heinäsirkat sirisevät nurmikolla (DIA 6).
Kuka voi nimetä Question Antin ystävät? (Lasten vastaukset ovat mehiläisiä, perhosia, kimalaisia, kovakuoriaisia, heinäsirkkoja, sudenkorentoja.)
- Millä sanalla voimme kutsua heitä? (Ötökät.)
- Kuka arvasi, mistä aiomme puhua tänään oppitunnilla? (Tietoja hyönteisistä.)
- Kuinka muuten voimme kutsua muurahaiseksi? (Hyönteinen.)
- Arvaa arvoitus. Mistä hyönteisestä se puhuu?
Leijuu kukan päällä, tanssii,
Kuvioitu tuuletin aaltoilee.
(Perhonen)
Teeskennellään, että olemme kanssasi kauniita perhosia(lapset nousevat).
Liikunta.
Kukka nukkui, (lapset istuivat))
Ja yhtäkkiä heräsin! (nousi ylös, ojensi kätensä)
En halunnut enää nukkua! (pudisti päätään)
Hymyili, herätteli itseään (heilutti käsiään)
Nousi ylös ja lensi pois! (pyöri ympäri ja istui hiljaa paikoilleen)
3. Oppitunnin aiheen paljastaminen.
Hyönteisiä on yli miljoona. He asuvat kaikkialla, paitsi meren syvyyksissä. Monilla on kuusi jalkaa, pari antenneja, yksi tai kaksi paria siipiä ja kolmiosainen runko. Hyönteisten tärkein aistielin on viikset, toisille ne ovat takkuisia, toisille hyvin lyhyitä ja toisille ohuita kuin lanka! (DIA 7) Pitkät antennit auttavat ympärillään olevia hyönteisiä tuntemaan esineitä. Hyönteisten suu on myös erilainen kaikille ja riippuu syömästä ruoasta. Perhosella, joka rakastaa herkutella makealla nektarilla, on pitkä koura. Kovakuoriaisella on erittäin terävät ja hammastetut leuat. (DIA 8) Monilla hyönteisillä on huono näkö, ja joillakin ei ole silmiä ollenkaan. Mutta sudenkorennan silmät vievät lähes koko pään, ja jokainen silmä koostuu valtavasta joukosta silmiä, joista jokainen voi antaa oman kuvansa. Sudenkorento katsoo kaikkiin suuntiin ja kääntämättä päätään tarttuu saaliinsa pitkät jalat! (DIA 9, 10) Luuletko, että on mahdollista tappaa hyönteisiä (Ei). Miksi? (Kaikki luonnossa on yhteydessä toisiinsa, jos ihmiset tuhoavat hyönteisiä, linnut, jotka ruokkivat niitä, kuolevat, ei ole lintuja, sitten ei ole eläimiä)
4. Työskentely opetusohjelman kanssa. (sivu 20)
Avaa opetusohjelmasi sivulle 20.
Lapset löytävät perhonen pään, rinnan, vatsan, antennit, silmät, koen, jolla perhonen juo nektaria. Perhosella on siivet ja jalat rinnassa.
- Kuinka monta siipeä perhosella on? (Neljä)
- Kuinka paljon näemme? (Kaksi) Miksi?
- Kuinka monta jalkaa perhosella on? (Kuusi)
- Mitä hyönteisiä lensi perhonen? (Sudenkorento, leppäkerttu)
Opettaja lähettää vastaavat kuvat taululle. Lapset katsovat sudenkorentoa ja leppäkerttu löytää niistä samat ruumiinosat. Sudenkorennalla ja leppäkertulla ei ole kouraa, vaan leuat, koska nämä hyönteiset syövät muuta ruokaa.
- Laske sudenkorennan ja leppäkertun jalkojen määrä. Mitä voit sanoa? (Niitä on kuusi)
- Kiinnitä huomiota oikeaan sivuun (sivu 21). Millaisia hyönteisiä näet?
- Laske hyönteisten jalat.
PÄÄTELMÄ (lapset tekevät sen yksin): että kaikilla hyönteisillä on 6 jalkaa.
- Mitä kilpikonna selittää muurahaiselle (s. 20)? (Kaikilla hyönteisillä on kuusi jalkaa. Muurahainen laskee jalat. Hän on hyönteinen.)
- Mistä tiedät, mikä eläin on hyönteinen ja mikä ei? (Lasten vastaukset: Sinun on laskettava hänen jalkansa)
Poikkitieteellinen yhteys matematiikan oppituntiin:
- Kuinka monta paria kenkiä toi muurahainen perhoselle? (Lasten vastaukset: kolme) Miksi? (Lasten vastaukset: Perhonen on hyönteinen. Siinä on kuusi jalkaa tai kolme paria jalkoja, yhdessä parissa on kaksi kenkää. Kahdessa on neljä ja kolmessa on kuusi jalkaa. Tämä tarkoittaa, että kuutta jalkaa tarvitaan kuusi jalkaa.)
- Etsi kuva vasemman sivun yläreunasta. Nimeä eläimet, jotka eivät ole hyönteisiä. (Tuhatjalkainen, syöpä, hämähäkki.)
- Miksi? (Lasten vastaukset: koska heillä ei ole kuutta jalkaa)
- Kuka tietää, miten tätä hyönteistä kutsutaan? (Opettaja näyttää oppikirjassa rukoilevan rukkasen piirustuksen.) Ja kiinnittää huomiota taululle (DIA 11)
- Nyt kerron teille tästä mielenkiintoisesta hyönteisestä
Rukoilijasirkka seisoo yleensä neljällä kuudesta jaloistaan ja pitää etuosat taitettuna edestä ikään kuin rukoillen. Mutta älä mene lankaan! Itse asiassa tämä saalistaja odottaa väijytyksessä hyönteisiä napatakseen varomattoman saaliin salamannopeasti. Mantis - eteläisen hyönteinen, monet teistä ovat tavanneet hänet. Kuvittele, että muinaiset kreikkalaiset rukoilijasirusta pitivät keskiajalla häntä sääennusteena tai kevään sanansaattajana.
Haluatko tietää enemmän tärkeimmästä ystävästämme - Muravshkasta? (DIA 12)
Muurahaiset kuuluvat hyönteisluokkaan, josta maapallolla on noin miljoona lajia (tämä on puolet kaikista maan eläinlajeista). Näillä hyönteisillä on ihmisyhteiskunta, kuninkaat, orjat, työläiset ja sotilaat. Laita muurahainen purkkiin, ja se kuolee pian runsaasta ruoasta huolimatta, ja sama muurahainen voi elää muurahaispesässä jopa kaksi vuotta. Jokainen muurahainen suorittaa tietyn tehtävän perheessä. Häiriintynyt muurahainen ottaa puolustavan asennon ja ampuu hälytysainetta rauhasesta. Sen haju, muut muurahaiset tekevät samoin.
Tiedetään punaisten metsämuurahaisten perheitä, jotka ovat pysyneet yhdessä paikassa yli 100 vuotta, kun taas yksi naaras elää keskimäärin noin 10 vuotta. Tämä antaa näille hyönteisille elämän yhteiskunnassa tai perheessä. Niitä on niin monia eri tyyppejä muurahaisia.
Pojat, luuletteko hämähäkkien olevan hyönteisiä? (Ei se erityinen ryhmä- hämähäkit. Toisin kuin hyönteiset, niillä on kahdeksan jalkaa eikä siipiä. Vatsassa hämähäkeillä on rauhaset, joista vapautuu neste, joka jäätyy ilmaan langan muodossa - seitti.
- Mitä eläimiä voidaan kutsua hyönteisiksi? (Heillä on 6 jalkaa.)
IV. Peli "Tunnista hyönteinen" (lapset nousevat istuimiltaan ja ääntelevät hyönteisiä)
Ei peto, ei lintu,
Nenä on kuin neula;
Kärpäset - huutaa;
Istuu alas - on hiljaa;
Kuka tappaa hänet-
Will vuodattaa vertaan. (Hyttys) (DIA 13)
Kuka on yläpuolellamme
Ylösalaisin
Hän kävelee - ei pelkää
Ei pelkää pudota? (Lentää) (DIA 14)
Missä se on makeaa, siellä se kääntyy,
Kuin mehiläinen.
Hän kirvelee ja surisee
Kuin mehiläinen.
Ja se tulee kompottiin kuin mehiläinen.
Mutta se ei anna hunajaa
Kuin mehiläinen. (Ampiainen) (DIA 15)
Peitä nyt nimi ympyröillä ja nimeä hyönteiset uudelleen.
Lapset työskentelevät oppikirjan mukaan (s.21)
- Harkitse alla olevaa kuvaa. Millaisia hyönteisiä tunnistit? (Heinäsirkka, kimalainen.)
- Viisas kilpikonna tarjoaa värin piirustukseen. Mikä väri kannattaa valita heinäsirkalle?
- Ja kimalaisen puolesta?
- Lue kysymys Viisas kilpikonna... Miksi heinäsirkka on vihreä ja kimalainen värikäs?
- Auttaa heinäsirkka vihreä väritys piiloutua vihollisilta. Hänen on erittäin vaikea puolustaa itseään, joten hän piiloutuu. Kimalalla on pistely, hän ei pelkää vihollisia. Monivärisellä värillään hän yrittää varoittaa koskemasta häneen, muuten hän voi pistä.
Lapset maalaavat piirustuksen.
Liikunta.
Aamulla sudenkorento heräsi
Hän venytti ja hymyili.
Kerran - hän pesi kasteella,
Kaksi kauniisti ympyröityä,
Kolme - kumartui ja istuutui,
Neljällä hän lensi.
Hän pysähtyi joen rannalle
Pyöritetty veden päälle.
- Aplikointi
Ja tänään teemme omin käsin yhden erittäin kauniin hyönteisen, jota kutsutaan leppäkertuksi. (DIA 16) Tätä melkein pyöreää bugia, jossa on punaisia tai oransseja elytraa ja mustia pisteitä, kutsutaan ukrainalaisten kylien aurinkoksi. Pieni, näennäisesti vaaraton vika, joka ryömi hitaasti puiden lehtiä ja runkoja pitkin ja herättää huomiota kirkkaalla värillään. Luonto ei ole turhaan palkinnut häntä niin tarttuvalla ulkonäöllä. Tämä on varoitusmerkki linnuille, jotta he eivät ota sitä päähänsä juhlimaan vikaa. Jos painat sitä, se vapauttaa välittömästi "polvista" pisarat keltaista nestettä, myrkyllistä ja epämiellyttävä haju... Jos nuori lintu kokemattomuudestaan ottaa vian suuhunsa, se ei anna sille iloa ja seuraavalla kerralla se on varovaisempi. Jaloista vapautuvaa nestettä kutsutaan kansanomaisesti maitoksi. Ja luonnollisesti vikaa alettiin kutsua lehmäksi.
Maapallolla on yhteensä yli 2 000 leppäkerttulajia.
- Ota siis arkki vihreää pahvia. Käännä se värillinen puoli alaspäin. Jäljitä lehden ääriviivat mallin mukaan. Leikkaa pois.
- Liimaa musta ympyrä lehtien keskelle.
- Kiinnitä kaksi puolisovaalia valkoinen, levitä niitä hieman sivuille.
- Liimaa punaiset valkoisten puolisovaalien päälle ja levitä niitä myös hieman sivuille.
- Liimaa pienet mustat ympyrät siipiin.
- Piirrä jalat huopakynällä. Kuinka moni muistaa, kuinka monta niitä pitäisi olla (6), pää ja antennit.
6. Oppitunnin yhteenveto.
Kaverit, vastaa kysymykseen, kuka on hyönteisiä? (Nämä ovat eläimiä, joilla on kuusi jalkaa) Mitä muuta heillä on erityispiirteitä? (Heillä on myös siivet, antennit). Anna esimerkkejä hyönteisistä.
Olet työskennellyt tänään hyvin, hienosti!
Tatiana Kirilina
Yleiskatsaus aiheesta "Hyönteiset" valmisteleva ryhmä
Tänään suosittelen, että menet metsään ja rentoudut raivauksella (lapset kuvittelevat, miten he päätyivät tontille).
Keitä voimme tavata täällä? (eläimet, linnut) Mutta eläimet pelkäävät useimmiten ihmisiä. Pelkuri jänis, varovainen peura, susi ohittaa myös ihmisen jne.
Linnut myös lentävät pois, jos he näkevät niin paljon kavereita raivauksessa.
Kaverit, ja metsässä on ihmisiä, jotka eivät pelkää meitä, he istuvat vierekkäin. Niitä on paljon, he joka puolella: puissa, kukissa, maassa ja ilmassa. Kuka tämä on? Oletko arvannut? (Se ötökät) .
Kun tuoksuva vedos
Istut kesällä mäntymetsässä,
Katsele kunnolla ympärillesi-
Huomaat paljon, ystävä.
Muurahainen raahaa toukka,
Kiire jossain juurien välissä
Suuret männyt. Lihavan nartun päällä
Kultakuoriainen on asettunut.
Kevyt koi lepattaa,
Juo tuoksuva mehu kourulla
Ja mehiläinen kerää hunajaa.
Kaikki kiireinen, jokaisella on tekemistä.
Ystäväni, katso tarkkaan
Näet maagisen elämän.
Katsotaanpa niitä tarkemmin. Valmistella sormet: (sormien voimistelu) ÖTÖKÄT
Yhdessä laskemme sormemme
Kutsumme hyönteisiä
(sormet puristuvat ja avautuvat)
Perhonen, heinäsirkka, lentää,
Se on kovakuoriainen, jolla on vihreä vatsa
(taivuta vuorotellen sormet nokkaan peukalolla alkaen)
Kuka täällä soi?
Täällä lentää hyttysiä (käännä pienellä sormella)
Piilottaa! (piilota kätensä selän taakse
Katso nyt kuvia ja kertoa:
Mitä tehdä ötökät yhteistä ja miten ne eroavat toisistaan?
(lasten vastaukset)
Lentäminen hyönteisillä on siivet, tassut, pistely.
Perhosilla, sudenkorentoilla, kovakuoriaisilla ja mehiläisillä on neljä siipiä, kärpäsillä ja hyttysillä kaksi. Ötökät eroavat toisistaan kooltaan, kehon muodoltaan, väriltään. Hyttyset, kärpäset, mehiläiset ja jotkut muut ötökät antaa kiljua lennon aikana
Huminaa tai surinaa. Niiden sävy riippuu aallon taajuudesta. siivet: Mitä useammin pyyhkäiset, sitä ohuempi ääni.
Joten hyttyset antavat ohuen naurun ja heiluttavat siipensä jopa tuhat kertaa sekunnissa. Kimalaiset humisevat bassoa ja heiluttavat siipensä kaksisataa neljäkymmentä kertaa sekunnissa; perhoset lentävät hiljaa vain viidestä yhdeksään iskulla.
Pojat, oletteko kuulleet, mitä ääniä he antavat ötökät?
Kuunnellaan ja tunnistetaan äänen perusteella ötökät(luonnon ääniä).
Kerro mitä he syövät ötökät?
Sudenkorennot, perhoset, mehiläiset syövät nektaria. Jonka he vetävät ulos kukasta koukulla. Villit mehiläiset muotoile nokkosihottuma puun onkaloon ja laita siihen hunajaa. Hyttyset imevät verta ötökät lentävät pääasiassa illalla. Kärpäset - ryömivät kaikissa likaisissa paikoissa ja kantavat paljon bakteereja tassillaan. Heidän ei pitäisi antaa istua ruokaan.
On myös lentämättömiä ötökät: Heinäsirkat hyppäävät ruohoon, muurahaiset muodostavat muurahaispesiä. Toukat - tuholaiset metsissä, asuu puissa
Ja mitä hyötyä siitä on ötökät?
Ötökät tuovat muurahaisille suurta hyötyä, ihmiset saavat muurahaishappoa ja käyttävät sitä lääkkeiden valmistukseen hunajamehiläisistä. Joka sisältää monia hyödyllisiä aineita.
Lentäminen ötökät lentävät kukasta kukkaan, ne kantavat siitepölyä takajaloillaan ja edistävät siten kasvien lisääntymistä.
Muistetaan miten ne liikkuvat ötökät
"Kuka liikkuu miten?"
Muurahainen ryömi ja perhonen lepattaa
Toukka ryömii ja heinäsirkka hyppää
Ampiainen lentää ja mato ryömii
Heinäsirkka hyppää ja hyttys lentää
Torakka ryömii ja sudenkorento lentää
Perho lentää ja muurahainen ryömii
Perhonen lentää ja mehiläinen lentää
Kerro kaverit, tiedätkö kuka on maailman vahvin (vahvin päällä maa muurahainen) ... Se kestää 10 kertaa sen painon. Ja 5 tonnin painoinen norsu voi tuskin nostaa 1,5 tonnia.
Peli « Ötökät» sanojen käyttö, mutta kerro minulle sanat, joilla on suurentava sävy
Tämä ei ole hämähäkki, vaan hämähäkki
Tämä ei ole vika, vaan vika
Tämä ei ole muurahainen, vaan muurahainen
Tämä ei ole hyttysen vaan hyttynen
Tämä ei ole mato, vaan mato
Tämä ei ole kimalainen, vaan kimalainen
Tämä ei ole vika, vaan vika
Tämä ei ole torakka vaan torakka.
Pelataan nyt peli nimeltä "Arvaa kenelle haluan nimetä"
Pulaan joutunutta multa kutsun kimalaista
Sas-sa-kutsun ampiaiseksi
Mar-mar-mar- Kutsun hyttynen
La la la Kutsun sitä mehiläiseksi
Ihmiset keksivät monia mysteerejä ötökät
Tänään puhuimme paljon ötökät ja nyt tarkistan kuinka voit tuli mieleen:
Kuka on ylösalaisin yläpuolellamme (Lentää)
Ei aurinko, ei tuli, mutta paistaa (Firefly)
Joka tappaa hänet, vuodattaa vertaan (Hyttynen)
Lankoja on paljon - paljon, mutta se ei pääty palloksi, ei ompele vaatteita itselleen ja kangas kutoaa aina (Hämähäkki)
Puusepät kävelivät ilman kirveitä,
He kaatoivat mökin ilman kulmia. (Muurahaiset)
Lentää, sanoo
Ja jos hän istuu alas, hän on hiljaa (Vika)
Kuinka paljon mielenkiintoisia asioita voit oppia elämästä ötökät.
Ötökät asua paitsi metsässä, myös kaupungissa
Mikä ötökät oletko nähnyt lähellä taloa, päiväkodin paikalla? Kerro meille (lasten vastaukset)
Kaikki hyönteiset ovat hyvin pieniä, joten yrittäkää, kaverit, koskaan loukata heitä, vaan suojella ja suojella.
Ja nyt menemme pöytiin ja maalaamme perhosia maalilla paitsi siveltimillä, myös lautasliinoilla vain toisella puolella, ja taitamme toisen ja katsomme, mitä olemme tehneet. (lapset piirtävät ei-perinteisillä tavoilla)
Kunnan esikoulu oppilaitos Päiväkoti yleinen kehitystyyppi nro 3 "Alyonushka"
Yleiskatsaus aiheesta: « ÖTÖKÄT»
Opettaja: Kirilina T.A.
Aiheeseen liittyviä julkaisuja:
Integroitu oppitunti hyönteisten vanhemmassa ryhmässä Tarkoitus: Tietojen vahvistaminen hyönteislajeista, niiden lajista erityispiirteitä... Tehtävät: Koulutus: Ideoiden laajentaminen.
I. Organisaation hetki Puheterapeutti: Kaverit, katsokaa, kuinka monta vierasta on tullut meille tänään. Tervehdi heitä. Luo positiivista.
MBDOU "Mezhozerny lastentarha" Tiivistelmä suoraan koulutustoimintaa toisessa nuoremmassa ryhmässä
Yhteenveto ulkomaailmaan tutustumista koskevasta oppitunnista aiheesta valmistelevassa ryhmässä:
"Ötökät".
Tuotekuvaus: Esitän huomionne yhteenvedon oppitunnista puheen kehittämisestä ja ulkomaailmaan tutustumisesta päiväkodin valmisteluryhmän lapsille. Tämä menetelmällinen kehittäminen voi olla hyödyllistä opettajille esikoulu-opetus ja vanhemmat.
Kohde: Lasten tietämyksen lisääminen ja parantaminen hyönteisistä.
Tehtävät:- Selvittää lasten hyönteistietoa ( ulkomuoto, käyttäytyminen luonnossa).
- Kehitä dialogia monologin puhe lapset.
- Hyönteisten kunnioittamisen kehittäminen.
Materiaali oppitunnille: kuvia hyönteisistä.
Oppitunnin kulku
Kaverit, pelataan peliä "Arvaa" kanssasi.
- Arvaa arvoituksia. (Arvaa kuvia laitetaan taululle).
-Haarasta polkuun, polusta ruohonkorseen.
Hyppääkö jousi, vihreä selkä? (Heinäsirkka)
- Tällä Ivashkalla on punainen paita.
Onko paidan takana mustia pisteitä? (Leppäkerttu)
- Sininen lentokone
Istuitko keltaisella voikukalla? (Sudenkorento)
-Kukkien yläpuolella lepattaa, tanssii,
Kuvioitu tuuletin aaltoilee. (Perhonen)
- Musta, mutta ei korppi,
sarvinen, mutta ei härkä,
kuusi jalkaa, mutta kaikki ilman kavioita? (Vika)
- Onko se surinaa, lentää pöydän yli, häiritseekö kaikkia kovasti? (Lentää)
- Onko metsässä kantoa lähellä hälinää, juoksevaa, ovatko työväestö kiireisiä koko päivän? (Muurahainen)
-Zhu-zhu-zhu! Höristelen kukkien yli! Työskentelen kukan parissa - miellyttäisitkö hunajalla? (Mehiläinen)
Kuinka voit kutsua kaikkia yhdellä sanalla?
Aivan oikein, hyönteiset.
Hyönteiset ovat eläinmaailman lukuisin ja monipuolisin luokka. Maalla he elävät kaikilla mantereilla, lukuun ottamatta arktista ja Etelämanterta. Yksi kaikkien hyönteisten ominaispiirteistä on kolme jalkaparia (niitä kutsutaan myös kuusijalkaisiksi), joten esimerkiksi hämähäkit eivät kuulu hyönteisluokkaan.
- Mihin aikaan vuodesta voimme nähdä heidät luonnossa? (Keväällä, kesällä, syksyllä).
- Miksi tarvitsemme hyönteisiä? (Ne pölyttävät kasveja ja ovat ruokaa linnuille, eläimille)
- Kaverit, näytä hyönteisten ruumiinosat.
(Pää, antennit, koura, silmät, vatsa, siivet, jalat)
- Kerro meille hyönteisten eduista.
- Ihmisille: mehiläiset antavat hunajaa, vahaa.
- Metsä: muurahaiset, leppäkertut tuhoavat haitallisia hyönteisiä.
- Linnuille ja eläimille: hyönteiset toimivat ruokana.
- Kerro meille hyönteisten aiheuttamista vahingoista.
- Ihmiset: kärpäset, torakat, hyttyset purevat tuskallisesti, kantavat vaarallisia sairauksia.
- Metsään: kovakuoriaiset - kuorikuoriaiset vahingoittavat puiden kuorta, toukat syövät kasvien lehtiä.
- Eläimille ja linnuille: hyttyset, hevoskärpäset, kirput purevat tuskallisesti.
- Ja nyt pelataan peliä "Soita hellästi"
Hyttynen on hyttynen.
Sudenkorento-…
Torakka-…
Vika-…
Mehiläinen-…
Lentää-…
Selitän lapsille käsitteen "saalistushyönteiset" (sudenkorento, muurahainen, leppäkerttu, heinäsirkka).
Esimerkiksi: sudenkorento ruokkii hyttysiä ja kääpiöitä, jotka tarttuvat lennossa kuin pääskyset. Suuret sudenkorennot voivat hyökätä nuijapoikien ja kalanpoikasien kimppuun.
- Kauneimmat hyönteiset ovat perhosia. He asuvat missä tahansa kasveja. Perhoset ovat suuria, jopa jättimäisiä, linnun kokoisia ja pieniä kehäkukan kanssa.
- Kovakuoriaiset - elä paitsi maalla. Uimari on saalistajainen kovakuoriainen, joka löytyy lähes jokaisesta vesistöstä. Uimarit hyökkäävät hyönteisiä, jotka elävät vedessä, nuoria ja jopa paista pieniä kaloja. Heidän toukat ovat myös saalistajia. Tartuen nuokoon tai kalaan, he syövät vähitellen uhrinsa ruumiinosan, mikä vetää ahneen vian kaikkialle.
- Kärpäset ja hyttyset syövät vain nestemäistä ruokaa. Hyttysten toukat elävät vedessä, kun taas aikuiset hyttyset elävät ilmassa. Hyttys - uros on täysin vaaraton, se ruokkii kasvien mehua ja makeaa nektaria. Vain naaraat purevat meitä. Muniakseen munien on juotava verta.
- Mehiläiset - asuvat suurissa perheissä. Mehiläispesä koostuu yhdestä kuningattaresta, joka munii munia, ja useista tuhansista työmehiläisistä. Jokainen perheenjäsen suorittaa tehtävänsä: nuoret mehiläiset puhdistavat pesän, rakentavat hunajakennoja, hoitavat toukkia ja alkavat sitten lentää pesästä siitepölyä ja mesiä etsien.
- Muurahaiset elävät myös perheissä monimutkaisissa pesissä maassa, kivien alla ja maanpäällisissä muurahaispesissä, jotka he rakentavat kuivista oksista ja neuloista. Perheeseen kuuluu siipittömiä työskenteleviä naaraita, siivekkäitä uroksia ja perustajia (kuningattareita), jotka munivat ja elävät hyvin pitkään, jopa 20 vuotta. Muurahaisten pääruoka on muita hyönteisiä, kasvien siemeniä.
- Kaverit, pelataan peliä "Kerro minulle sana".
- Sudenkorennalla ei ole silmiä, vaan silmät.
- Muurahaisella ei ole jalkoja, mutta ...
- Torakalla ei ole viikset, mutta ...
- Perhosella ei ole siipeä, mutta ...
- Onko oppituntimme päättynyt?
- Millaisia hyönteisiä muistat?
- Hyvin tehty pojat.
Tarkoitus: Vahvistaa tietoa aiheesta "Hyönteiset"
Tehtävät
Koulutuksellinen:
... Selvitä lasten tietämys hyönteisistä.
... Aktivoi aiheen sanakirja.
... Paranna kykyä muodostaa lause sanoista.
... Vahvista kykyä käyttää prepositioita oikein puheessa (päällä, sisällä, alla, puolesta, välillä).
... Kehitä johdonmukaisen puheen taitoa.
Kehittäminen:
... Kehitä kykyä perustella päätöksesi.
... Rakenna itsekontrollia ja itsetuntoa
... Kehitä henkisiä prosesseja: visuaalinen ja kuuloinen havainto, huomio, looginen ajattelu.
Koulutustehtävät:
... Vahvistaa hyönteisten kunnioittamista.
... Paranna kommunikoiva oppimisvalmiutta.
... Kehitä kykyä kuunnella tarkasti opettajaa ja tovereita.
... Kehitä kykyä noudattaa ohjeita.
Alustava työ: lukeminen fiktiota tutkimalla postikortteja hyönteisten kanssa.
Materiaali: hyönteislelut, prepositiomallit, kuvat: pöytä, ikkuna, ruusu, laatikko.
1. Organisaation hetki.
Opettaja: Se, joka sanoo, mille hyönteiselle sana sopii, istuu alas.
Esitettävät sanat: Muurahaiskuu, vihreä, lepatus, ärsyttävä, mehiläispesä, punainen selkä, surina, kirjava, hunaja, sirkutus.
2. Pääosa.
Opettaja: Onnettomuus tapahtui. On käynyt ilmi, että Zima ei halua päästää hyönteisiä luontoon. Joten hyönteiset pyytävät apua. Ja auttaaksesi heitä sinun on löydettävä heidät ja suoritettava tehtävä. Sinä ja minä olemme jäljittäjiä.
Opettaja paljastaa kaavion prepositiosta "on" ja kuvasta "window".
Opettaja: Katso ja kerro minulle, missä hyönteinen piiloutui.
Lapsi löytää ja nimeää hyönteisen (heinäsirkka).
Kouluttaja: Kerro mielenkiintoista tietoa tästä hyönteisestä.
2.1. Peli "Mikä on tarpeetonta".
Mehiläinen lentää, kilisee, kerää nektaria.
Perhonen lepattaa, surisee, lentää.
Heinäsirkka hyppää, sirisee, ryömii.
- Hyvin tehty, teimme työn.
2.2 Mihin seuraava hyönteinen piiloutui? (esiasennon kaavio "sisään" ja kuva "laatikko") (mehiläinen)
Lapset löytävät mehiläisen. Anna tietoja hänestä.
Tee lause sanoista.
Lentää, pöytä, ryömiä, ohi. (Perho ryömii pöydällä.)
Chirping, yö, heinäsirkka. (Heinäsirkka sirisee yöllä.)
Kärpäset, mehiläispesä, mehiläinen, v. (Mehiläinen lentää pesään.)
Yllä lepattaa kukka, perhonen. (Perhonen lentää kukan yli.)
Hyvin tehty. Mehiläinen teki myös lauseita, kuuntele niitä.
2.3 "Korjaa virhe"
Isoäiti lentää kukan ympärillä.
Saha lentää ja sumisee.
Sipuli ryömii oksaa pitkin.
Varpunen kiipesi muurahaispesään.
Jauhot istuivat juuston päällä.
Samovaari puri Mashaa.
2.4 Etsimme seuraavaa hyönteistä. (Kaavan esiasetus "alla" ja kuva "taulukko") (kovakuoriainen)
Lapset löytävät kuoriaisen. Anna tietoja hänestä.
Kovakuoriainen kutsuu sinut leikkimään.
Pidetty sormileikki"Vika"
Yksi kovakuoriainen on saapunut (pyöritä etusormella oikea käsi). Toinen kovakuoriainen saapui ( etusormi vasen käsi). Kaksi kovakuoriaista lentää (molempien käsien kaksi sormea). Kovakuoriainen istuutui raivaamolle ja juoksi sitä pitkin (sormet taivutettuina, liikkuen hitaasti pöytää pitkin). Ja sitten se nousi ja lensi (yhdistä kämmenet takapuoli, heiluta sormiasi tiukasti yhteen).
Työskentele muistikirjoissa.
Kirjeen kuoriainen söi sanojen kirjaimet. Lue sanat ja lisää puuttuvat kirjaimet. (Muistuta lapsia oikeasta asennosta)
Streko.a, .uha, kry.o, ko.ar, mu.avey,
- Mikä sana on tarpeeton? Perustele vastauksesi.
2.5. Liikunta.
Hän lensi eilen luoksemme (lapset juoksevat ympyrässä ja tekevät usein aaltoja
Raidallinen mehiläinen, kämmenet)
Ja hänen takanaan on kimalainen kimalainen (kämmenet ovat harvinaisempia)
Ja iloinen koi (heiluta käsiäsi hartioiltasi)
Kaksi kovakuoriaista ja sudenkorento (muuta juoksusuuntaa)
Kuten taskulampun silmät. (tee ympyröitä sormista ja vie ne
silmät)
Suru, lentäminen (juoksu, surina ja heiluminen)
He putosivat väsymyksestä. (puto matolle)
2.6. Selvitetään, mihin toinen hyönteinen piiloutui. (Kaava esiasetuksesta "for" ja kuva "rose") (sudenkorento)
Rebus.
Hyvin tehty, ja selvisit tästä tehtävästä! Etsimme seuraavaa hyönteistä (esiasetuksen kaavio "nuken" ja perhonen välillä. Lapset määrittävät perhonen sijainnin. Anna siitä tietoa.
Ja nyt meidän on laadittava tarina talvea varten.
Aloitan tarinan ja jatkat kulkemista värillisiä polkuja pitkin.
Kevät on saapunut. Keltainen aurinko paistoi sinisellä taivaalla. Suli pois valkoinen lumi... Punaisia kukkia ilmestyi. Värikkäät perhoset ympyröivät kukkien päällä (kuva). He alkoivat kertoa toisilleen satuja. Haluan myös kertoa sinulle tarinan sadanjalkaisesta, ja sinä autat minua. Opettaja paljastaa tukikuvat (tuhatjalkainen, ikkuna, sade, galoshes, aurinko, lumi, huopakengät, tuhatjalkainen hatussa). Tarinan teksti (katso liite).
Olemme vapauttaneet kaikki hyönteiset talven vankeudesta. Hyvin tehty!
3. Oppitunnin yhteenveto
Lopeta lauseeni:
Illalla kerron vanhemmilleni ...
Abstrakti kognitiivista toimintaa valmisteluryhmässä
Aihe: "Hyönteiset"
Tehtävät:
Koulutuksellinen:
- Laajenna ja vakiinnuta lasten tietämystä hyönteisistä, tuo yleistävä käsite "hyönteiset" osaksi lasten aktiivista sanastoa. Jatka lauseiden kirjoittamista erilaisia malleja käyttää liittoa, koska mitä.
Koulutuksellinen:
- Ystävällisen asenteen kehittäminen planeetan pieniä naapureita kohtaan.
Kehittäminen:
- Kehitä visuaalinen ja kuuloinen muisti.
- Aktivoi rikastamalla lasten sanastoa aiheesta.
- Kehitä johdonmukaista puhetta.
- Kehitä puhekuvia.
- Kehittääksesi lasten sanallista ja loogista ajattelua, kykyä luoda syy-seuraussuhteita, järkeä, tehdä johtopäätöksiä, sulkea pois neljäs tarpeeton aihe perustellen vastaustasi.
- Jatka oppimista arvata arvoituksia ja perustella vastauksesi.
- Kehitä yleisiä motorisia taitoja, koordinaatiota.
Laitteet: esineitä hyönteisistä (perhonen, mehiläinen, heinäsirkka, muurahainen, leppäkerttu, sudenkorento,). Didaktinen peli"Järjestä ryhmiin", didaktinen peli "Neljäs ylimääräinen", kukka, vihreällä kankaalla peitetty pöytä, jolle kukat sijaitsevat, kirje, kuvat suden kuvilla, kärpässieni, kamomilla, hyönteislelut - mehiläinen, leppäkerttu, sudenkorento, muurahainen, kovakuoriainen, lentää.
Oppitunnin kulku:
1 Järjestämisaika.
Kouluttaja: - Haluatko lähteä matkalle? Minne haluaisit matkustaa?
(Lasten vastaukset)
Kouluttaja: Haluatko mennä metsään?
(Lasten vastaukset)
Kouluttaja: Valmistaudumme matkaan:
"Menimme metsänraivaukselle nostamalla jalkamme korkeammalle,
Pensaiden ja kuoppien läpi, kantojen oksien läpi.
Kuka käveli niin taitavasti, ei kompastunut, ei kaatunut? "
(Lapset kävelevät ryhmässä opettajan kanssa)
Kouluttaja: Kaverit, täällä olemme metsänraivauksella, mennään raivaukselle ja katsotaan mitä siellä on.
Mitä näet raivauksessa?
(Lasten vastaukset).
(Lapset tulevat pöydälle, joka on peitetty vihreällä pöytäliinalla, jossa on vain kukkia ja kirje.)
2 Johdanto aiheeseen.
Kouluttaja:
Kuuntele, tyhjyydellä ei ole ketään, en näe ketään. Kaverit, ketä voisimme tavata täällä?(Lasten vastaukset).
Kouluttaja:
Katso, kirje valehtelee, ihmettelen keneltä se on?
(Lasten vastaukset).
Kouluttaja:
Luetaan kirje.
(Opettaja lukee kirjeen)
Kouluttaja:
Hyvät kaverit,
Olipa kerran hyönteisten yli
Paha hämähäkki pyyhkäisi
Monivärisellä raivauksella
Hän lumosi kaikki.
Auta meitä, kiitos! "
Kouluttaja: - Kaverit, kuusijalkaisille tapahtui jotain, oletko valmis auttamaan?(Lasten vastaukset).
Kouluttaja:
Niin että perhoset lepatavat
Muurahainen toimi.
Ja ampiaiset surinaa
Apua pian.
Ota tietosi mukaasi
Ja ota ystävällisyyttä
Ja nämä kuusijalkaiset
Auta pieniä!
Kouluttaja:
Jotta voisimme auttaa kuusijalkaisia vauvojamme, meidän on selvittävä hämähäkin meille valmistamista tehtävistä. Sinä olet valmis?(Lasten vastaukset).
Kouluttaja:
Ja tässä on hämähäkin ensimmäinen tehtävä, jotta sudenkorento ja mehiläinen voidaan pelastaa, sinun täytyy arvata arvoituksia ja löytää kuvia - vastauksia. "
3. arvoituksia. Keskustelu aiheesta.
(Opettaja lukee arvoituksia, lapset arvaavat, löytävät kuvan ja laittavat sen flanellikuvalle).
- Hänellä on neljä siipeä
Runko on ohut kuin nuoli.
Ja isot, suuret silmät
He kutsuvat häntä ... (sudenkorento).
Kouluttaja:
Kuinka arvasit, että se oli sudenkorento, mitkä sanat auttoivat sinua löytämään vastauksen?
(Lasten vastaukset).
- Juo tuoksuvien kukkien mehua,
Antaa meille sekä vahaa että hunajaa.
Hän on suloinen kaikille ihmisille
Ja hänen nimensä on ... (mehiläinen).
Kouluttaja:
Mitkä sanat auttoivat sinua arvaamaan, että se oli mehiläinen?
(Lasten vastaukset).
- Hän on todellinen työntekijä
Erittäin, erittäin ahkera.
Mänty alla tiheässä metsässä
Hän rakentaa talon neuloista. (Muurahainen).
Kouluttaja:
Mitkä sanat auttoivat sinua arvaamaan, että se oli muurahainen?
(Lasten vastaukset).
- Hän on kirkas, kaunis
Siro, kevyt siivekäs.
Itse on kuin kukka
Ja hän tykkää juoda kukkamehua. (Perhonen).
Kouluttaja:
Mitkä sanat ehdottivat sinulle, että se on perhonen?
(Lasten vastaukset.)
- Hän on mukavampi kuin kaikki viat,
Selkä on punaista sen päällä.
Ja siinä on ympyröitä
Mustat pisteet. (Leppäkerttu).
Kouluttaja:
Ja mitkä sanat tässä arvoituksessa viittasivat siihen, että tämä on leppäkerttu?
Lasten vastaukset.
Kuinka voit nimetä yhdellä sanalla ne, jotka on kuvattu kuvissa?
(Lasten vastaukset).
Kouluttaja:
Mikä on kaikkien hyönteisten pääominaisuus?
(Lasten vastaukset)
Kouluttaja: Lähes kaikilla hyönteisillä on 6 jalkaa, siivet ja antennit.
Kouluttaja:
Onko hämähäkki hyönteinen?
(Lasten vastaukset.)
Kouluttaja: - Hämähäkillä on 4 paria jalkoja ja hyönteisillä 3 paria.
Kouluttaja: Kaverit, pelasimme sudenkorennan ja mehiläisen, jotta voimme pelastaa muurahaisen ja leppäkertun, meidän on selvittävä seuraavasta tehtävästä: "Sinun täytyy lajitella hyönteiset lajin mukaan."
4. Didaktinen peli"Jaa ryhmiin."
Kouluttaja: Kaverit, kertokaa minulle, mitkä ovat hyönteiset?(Lasten vastaukset.)
Kouluttaja: Hyönteiset ovat saalistavia, hyödyllisiä ja haitallisia.
Kouluttaja: Mitkä hyönteiset ovat lihansyöjiä?
(Lasten vastaukset.)
Kouluttaja: Sudenkorento, heinäsirkka, leppäkerttu.
Kouluttaja: Miksi heitä kutsutaan saalistajiksi?
(Lasten vastaukset).
Kouluttaja: Koska he metsästävät muita hyönteisiä.
Kouluttaja: Ota kuvia saalistajista hyönteisistä ja kiinnitä ne flanellikuviin susi -kuvan alla.(Lapset valitsevat kuvia saalistajista hyönteisistä ja kiinnittävät ne flanellikuvaajaan).
Kouluttaja: Nimi hyödyllisiä hyönteisiä
(Lasten vastaukset).
Kouluttaja: Perhonen, mehiläinen, muurahainen.
Kouluttaja: Mitä hyötyä mehiläisistä, perhosista, muurahaisista?
(Lasten vastaukset).
Kouluttaja: Mehiläiset pölyttävät kukkia, antavat meille hunajaa ja vahaa. Muurahaiset kuljettavat monien kasvien siemeniä metsän läpi. Perhoset pölyttävät kukkia.
Kouluttaja: Ota kuvia hyödyllisistä hyönteisistä ja kiinnitä ne flanellikuvioon päivänkakkaran kukan alla.
(Lapset valitsevat kuvia hyödyllisistä hyönteisistä ja kiinnittävät ne flanellikuvaajaan).
Kouluttaja: Mitkä ovat haitalliset hyönteiset?
(Lasten vastaukset).
Kouluttaja: Perho - levittää bakteereita, puree ihmisiä.
Kouluttaja: Ota kuvia haitallisista hyönteisistä ja kiinnitä ne flanellikuvaajaan sieni -kärpässammion kuvan alla.
(Lapset valitsevat kuvia haitallisista hyönteisistä ja kiinnittävät ne flanellikuvaajaan).
5. Fyysiset minuutit.
Kouluttaja: - Pojat, lepäämme vähän ja teemme fyysisen minuutin "Heinäsirkka"
Nosta ripustimet yksi, kaksi, yksi, kaksi (lapset nostavat hartioitaan)
Hyppää heinäsirkat (hyppääminen kahdella jalalla suoritetaan)
Hyppyhyppy, hyppyhyppy,
Istuimme alas, söimme ruohoa (lapset kyykky, matkivat syömistä)
He kuuntelivat hiljaisuutta
Hiljaa, hiljaa korkealle (nousta jaloilleen)
Hyppää varpaillesi helposti. (hyppää helposti varpaille)
6. Peli "4 ylimääräistä". Ehdotusten laatiminen liiton kanssa "koska".
Kouluttaja: - Hyvin tehty, selvisit tästä tehtävästä ja pelastit muurahaisen ja leppäkertun. Mennään pidemmälle, silti muut hyönteiset odottavat apuamme.
Siirry taulukkoon, jossa kuvat sijaitsevat. Katso tarkasti kuvia ja kerro minulle, mikä kuva on tarpeeton ja miksi luulet niin?
(Lasten vastaukset).
Kouluttaja:
- Ylimääräinen hämähäkki, koska se ei kuulu hyönteisille.
- Ylimääräinen muurahainen, koska se ei lennä, ja muut hyönteiset lentävät.
- Ylimääräinen perhonen, koska se lentää, ja muut hyönteiset eivät lennä.
- Ylimääräinen perhonen, koska muut hyönteiset ovat saalistavia.
7 Kuvailevan tarinan luominen.
Kouluttaja:
Täällä olemme myös pelastaneet perhonen, heinäsirkka ja kärpäsen (perhonen, heinäsirkka ja kärpäsi ilmestyvät). Suosittelen muuttumaan hyönteisiksi. Minulla on taikakukka, joka auttaa meitä. (Opettaja ottaa maaginen kukka ja puhuu sanat lasten kanssa).
Kouluttaja:
Sulje kaikki silmäsi ja toista perässäni:
Auta meitä, kukka, muutu hyönteisiksi! Joten sinä ja minä muutimme hyönteisiksi ja lensi metsänraivaukselle. Tule hyönteisten sisään, istu alas. Kehotan teitä kuvaamaan hyönteistä, josta hänestä on tullut. Ja kaverit yrittävät arvata, mistä hyönteisistä jokainen on tullut.
(Lapset kirjoittavat vuorotellen kuvaavan tarinan hyönteisistä, joista he ovat tulleet.)
8. Oppitunnin tulos.
Opettaja : Joten matkamme on päättynyt, kuinka hyviä kavereita olette hyönteisten auttamiseksi. Hyönteiset kiittää kaikkia. Ota hyönteiset ja aseta ne metsätilolle.
(Lapset ottavat leluhyönteisiä ja asettavat ne kukkien läheisyyteen.)
Opettaja : Katso kuinka kauniista raivauksesta on tullut. Anna muurahaisten ja kovakuoriaisten ryömiä maassa, anna heinäsirkat hypätä ruohoon, anna perhosten ja sudenkorentojen lentää ja anna maailman, jossa elämme, pysyä aina sinisenä ja vihreänä! Ja meidän on aika palata päiväkotiin. Mutta ensin meidän on muututtava lapsiksi. (Opettaja ottaa taikakukan ja sanoo sanat)
Opettaja : Sulje silmäsi ja toista perässäni:
Olet kukka, auta ja tee meistä lapsia!
Nautitko hyönteisistä?
(Lasten vastaukset.)
Mistä pelistä pidit eniten?
(Lasten vastaukset.)
Olitte kaikki mahtavia tänään!
9. Rentoutuminen "Fluttering Butterfly"
Opettaja : Kaverit, matkustimme tänään paljon, olemme väsyneitä. Pidetään vähän lepoa.
Makaa matolla, sulje silmäsi ja muista, kuinka olit hyönteinen.
Kuvittele kaunis kesäpäivä. Makaat vihreällä niityllä. Kaikki ympärillä on rauhallista ja hiljaista. Olet lämmin ja mukava, hengität helposti ja rauhallisesti. Kuvittele, että olet vaaleita perhosia, joilla on suuret ja kauniit siivet. Kahvat ovat valosta valoon-nämä ovat perhonen siivet. Myös kehostasi tuli valo-kevyt, heilutti siipensä ja lensi. Jokaisella sisään- ja uloshengityksellä nouset yhä korkeammalle ilmassa. Kevyt tuuli silittää varovasti siipiäsi ... (tauko - silittää lapsia). Aivohalvauksia, koskettaa varovasti ... (nimi). Tunnet olosi hyväksi ja mukavaksi. Mutta nyt on aika palata kotiin. Venytä ja laske kolme, laske silmäsi. Hymyile toisillesi.